Co to jest WordPress?


WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który jest używany przez miliony użytkowników do tworzenia stron internetowych. Za jego pomocą możesz tworzyć strony internetowe bez żadnego doświadczenia programistycznego czy technicznego. To także świetna platforma dla firm i organizacji do prowadzenia swoich stron internetowych. Dzięki temu aplikacja wordpress stała się niezwykle popularna wśród internautów na całym świecie.

Do czego służy WordPress?

Obecnie z systemu wordpress korzysta ponad 83 miliony stron internetowych. Większość z tych witryn to blogi osobiste, ale korzystają z nich również witryny korporacyjne i rządowe. Prowadzenie serwisu wordpress jest łatwe, o ile posiadasz niezbędne umiejętności techniczne. Każdy, kto ma dostęp do internetu, może z łatwością stworzyć stronę internetową za pomocą tej technologii. Wszystko, co jest potrzebne, to platforma hostingowa i przekazanie wiedzy na temat instalacji i konfiguracji wordpress dla nazwy domeny swojej witryny. WordPress po pierwszej instalacji wygląda jak statyczna witryna; jednak można go dostosować na wiele sposobów. Strony internetowe tworzone za pomocą tego CMS mają zwykle czyste i nowoczesne projekty. Działają również płynnie niezależnie od szybkości połączenia internetowego lub możliwości urządzenia. Projekty można łatwo dostosować za pomocą wtyczek, aby uzyskać większą funkcjonalność. Ponadto wtyczki umożliwiają płynniejszą interakcję między witryną internetową a platformami mediów społecznościowych, takimi jak Facebook i Google+. WordPress zapewnia przewagę nad innymi systemami, takimi jak platformy blogowe, takie jak TypePad lub Blogger, dzięki rozbudowanym opcjom dostosowywania. Zapewnia również użytkownikom większe bezpieczeństwo w porównaniu z niestandardowymi platformami CMS, ponieważ wszystkie pliki są przechowywane na serwerze, a nie lokalnie na dysku twardym komputera. Prowadzenie serwisu wordpress wymaga bazy danych, miejsca na serwerze, połączenia internetowego i odpowiedniego oprogramowania zarówno po stronie serwera, jak i klienta – stąd potrzeba podstawowych umiejętności technicznych! 

Widok kokpitu administratora WordPress
Widok kokpitu administratora WordPress

Ile kosztuje WordPress?

WordPress jest narzędziem bezpłatnym, opartym o licencję GNU GPL v2. Samo korzystanie z WP jest darmowe, jednak korzystanie z dodatkowych wtyczek lub szablonów może być już obarczone

Skąd pobrać WordPressa?

Aplikację pobierzesz na stronie autorów tj. https://pl.wordpress.org

Podsumowanie

Zarówno firmy, jak i osoby prywatne korzystają z wordpress na wiele różnych sposobów — od tworzenia osobistych blogów po rozwój sklepu internetowego. Otwiera to dostęp do nowych możliwości dla obu grup ludzi, biorąc pod uwagę łatwość obsługi i elastyczność oraz funkcje bezpieczeństwa, które pasują praktycznie do każdej sytuacji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *